Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Jak wybrać mieszarkę do zapraw

W celu poprawnego wymieszania jakiejkolwiek zaprawy należy zastosować odpowiednie urządzenie mieszające. Sęk jednak w tym, że poza fachowcami budowlanymi mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Planując prace remontowo-budowlane zazwyczaj przywiązujemy większą wagę do doboru odpowiedniej wiertarki, urządzenia do cięcia glazury i terakoty, kielni, pac itp. Jeżeli jednak mamy zamiar pracować z jakimikolwiek zaprawami wymagającymi uprzedniego przygotowania, powinniśmy dobrze przemyśleć właśnie zakup mieszarki i odpowiedniego mieszadła. W przeciwnym bowiem razie może się okazać, że końcowy efekt wykonanej pracy będzie biegunowo odległy od naszych oczekiwań.

Chemia budowlana - fot. Rubi
fot. Rubi

Kilka słów o nazwach


Kiedy mówimy o urządzeniach służących do przygotowywania zapraw, zazwyczaj pojawia się problem związany z nazewnictwem. Określenia ,,mieszadło” potocznie używa się zarówno w odniesieniu do samego elementu mieszającego, jak i do całego elektronarzędzia. Tymczasem ,,mieszadło”, to właśnie sam element miksujący. Wymienny element, który podczas pracy ma bezpośredni kontakt z przygotowywaną zaprawą. Natomiast całe elektronarzędzie służące do przygotowywania zapraw nosi nazwę ,,mieszarki”, której zadaniem jest wprawienie mieszadła w ruch. Jest to grupa urządzeń zaprojektowanych specjalnie do przygotowywania zapraw. W żadnym wypadku nie należy ich mylić z automatami dozującymi, wytrząsarkami, czy mikserami żyroskopowymi, często również potocznie nazywanymi mieszarkami.

Dobieramy mieszadło


Źle wymieszana zaprawa, zawierająca grudki nierozmieszanego materiału lub pęcherzyki powierza może nie tylko zepsuć efekt końcowy, ale także wywołać konieczność ponownego wykonania całej pracy.

Problemów tych można łatwo uniknąć zaopatrując się w odpowiednie mieszadła. Dokonując wyboru, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii.

Rodzaj mieszadła


Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że nie istnieje mieszadło uniwersalne, którego użycie zapewniłoby dobrą jakość dowolnych zapraw. Trzeba więc pamiętać, by zakupione narzędzie było dostosowane do konsystencji zapraw, z którymi zamierzamy zmierzyć się na budowie.
Producenci narzędzi oferują obecnie bardzo szeroki wachlarz mieszadeł różniących się przeznaczeniem i kształtem śmigieł. Umożliwiają one wyłącznie mieszanie równolegle (w płaszczyźnie poziomej) lub dodatkowo nadające rozrabianemu materiałowi ruch z dołu do góry, albo z góry na dół. Mieszadło nadające wirującej masie kierunek z góry do dołu polecane jest do materiałów płynnych - przemieszczanie materiału w dół środkiem mieszadła i unoszenie ku górze po bokach naczynia zapobiega rozchlapywaniu cieczy na boki. Do mieszania materiałów o większej gęstości należy zastosować mieszadło nadające masie ruch z dołu do góry - dzięki unoszeniu gęstej zaprawy w górę i opadaniu jej w dół pod wpływem sił grawitacji zyskuje się znacznie szybsze i dokładniejsze wymieszanie materiału.

Tworzywo


To kolejny ważny szczegół, na który powinniśmy zwrócić uwagę kupując mieszadło. Zdecydowanie nie poleca się narzędzi wykonanych ze zwykłej stali, ponieważ częsty kontakt z wodą sprawi, że szybko zardzewieją i nie będą nadawać się do użytku. Mieszadło powinno więc być wykonane ze stali nierdzewnej. Wielu producentów ma w swojej ofercie także mieszadła wykonane z włókna węglowego, lub stalowe, pokryte warstwą materiału przypominającego teflon Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość błyskawicznego czyszczenia po ukończeniu pracy.

Napęd – mieszarka, czy zwykła wiertarka?


Jeżeli prace wymagające mieszania zapraw wykonujemy jedynie okazyjnie, w zupełności wystarczy nam mieszadło napędzane przy pomocy zwykłej wiertarki. Jeśli natomiast mamy zamiar wykonywać je częściej, lub zakres prac jest spory, warto zdecydować się na urządzenie - mieszarkę. Urządzenie takie oferuje liczne udogodnienia ułatwiające wykonywanie pracy.

Chemia budowlana - fot. Rubi
fot. Rubi

Jak wybierać mieszarkę?


Kiedy dysponujemy dobrymi narzędziami, wykonanie jakiejkolwiek pracy staje się przyjemnością a robota pali się w rękach. Zasada ta dotyczy oczywiście także mieszarki do zapraw. Aby takie urządzenie spełniło nasze oczekiwania, powinniśmy zwrócić uwagę na szereg detali, które zdecydują o komforcie i szybkości wykonania pracy.

Dobra mieszarka powinna posiadać silnik o mocy dostatecznie dużej, by wymieszanie na przykład 10, czy 20 litrowego wiaderka zaprawy cementowej nie okazało się problemem. Dobrze sprawdzają się na przykład silniki o mocy 1400 wat. Trzeba także pamiętać, że rozrabianie suchej zaprawy nie jest lekkim zadaniem dla maszyny, dlatego w takich konstrukcjach bardziej liczy się wysoki moment obrotowy niż prędkość obrotowa. Dobrze, jeżeli mieszarka posiada dwa biegi: 1. z większym momentem obrotowym i wyższymi maksymalnymi obrotami, służący do rozrabiania suchych zapraw, a 2, z obrotami niższymi, przeznaczony do pracy z materiałem o rzadszej konsystencji. Żeby operator mieszarki mógł w pełni kontrolować obroty, urządzenie powinno być wyposażone w potencjometr do płynnej regulacji obrotów, który umożliwi ich zmianę w trakcie mieszania zaprawy. Niektórzy producenci dodatkowo instalują także regulator maksymalnych obrotów, taki, jaki spotykamy w licznych modelach wiertarek. Dzięki tym udogodnieniom parametry pracy mieszarki będzie można dobrać do typu rozrabianej zaprawy, rodzaju pojemnika, w którym pracuje mieszadło oraz poszczególnych etapów przygotowania masy (w początkowej fazie potrzebujemy wolnych obrotów, by nie rozsypywać suchego np. cementu, a w końcowym etapie konieczne są wyższe obroty do dokładnego wymieszania składników).

Baczną uwagę należy zwrócić także na ulokowanie pokręteł regulacyjnych i przycisku startowego. Powinny one być ulokowane tak, aby korzystanie z nich wymagało jak najmniej wysiłku i nie utrudniało trzymania mieszarki podczas pracy. Rękojeść urządzenia powinna mieć ergonomiczny kształt i być wykonana z trwałego, nie ślizgającego się w rękach tworzywa. W miarę możliwości dobrze jest uruchomić urządzenie w punkcie sprzedaży i sprawdzić, czy drgania silnika w odczuwalny sposób przenoszone są na obudowę i uchwyt.

Sama obudowa powinna być wykonana z materiałów odpornych na uderzenia i uszkodzenia, na które sprzęt może być narażony na placu budowy. Oczywiście takiego rodzaju tworzywa, które można łatwo utrzymać w czystości.

Chemia budowlana - fot. Rubi
fot. Rubi
Niezwykle istotną kwestią przy wyborze mieszarki do zapraw jest sposób mocowania mieszadła. Większość producentów stosuje rozwiązanie polegające na montażu mieszadła bezpośrednio na wrzecionie. Wkręca się je na gwint M14 bez użycia dodatkowych narzędzi za pomocą ręki – mieszadło samo się dokręci podczas pracy. Trochę bardziej uciążliwy jest jego demontaż – w tym celu należy użyć co najmniej jednego klucza płaskiego do unieruchomienia wrzeciona. Coraz częściej pojawiają się mieszarki, w których montaż mieszadła polega na odciągnięciu tulei i wsunięcia go w gniazdo. Demontaż w wypadku takiego rozwiązania jest więc znacznie wygodniejszy i szybszy.

Awaryjność


To podstawowe kryterium, które należy brać pod uwagę przy zakupie jakichkolwiek elektronarzędzi. Urządzenia bezawaryjne wprawdzie nie istnieją, jednak przed częstymi wizytami w punkcie serwisowym można się ustrzec. Wystarczy wybierać modele oferowane przez renomowanych i polecanych producentów. Jest to istotne zwłaszcza wówczas, kiedy zakupioną mieszarkę mam zamiar wykorzystywać często i intensywnie. Jeżeli natomiast prace remontowo budowlane wykonujemy sporadycznie, a nasza mieszarka po zakończeniu remontu trafi na kilka lat do piwnicy, możemy pozwolić sobie na zakup taniego i mniej trwałego urządzenia. Wówczas musimy jednak liczyć się z tym, że w wypadku awarii możemy na przykład mieć trudności z wyegzekwowaniem zobowiązań gwarancyjnych producenta, lub znalezieniem punktu serwisowego, które podejmie się wykonania naprawy.

Decydując się na zakup taniego modelu mieszarki, musimy liczyć się z tym, że okres gwarancyjny nie będzie dłuższy niż 12 miesięcy, chodź niektórzy producenci elektronarzędzi ujednolicają okres gwarancji dla wszystkich swoich produktów i niekiedy może on wynieść nawet trzy lata.
Ci, którzy wybiorą sprzęt znanej sprawdzonej marki mogą być spokojni. Gwarancja na takie urządzenia zazwyczaj obowiązuje minimum dwa lata, a nierzadko znacznie dłużej.

Pozory mylą


Należy pamiętać, że elegancki, nowoczesny design nie zawsze musi świadczyć o wysokiej jakości urządzenia. Niektórzy producenci oferują bowiem mieszarki, które na pierwszy rzut oka nie wyglądają zbyt okazale. Ich trwałość i bezawaryjność sprawiają jednak, że profesjonalni wykonawcy używają i rekomendują właśnie takie, mało okazałe, nie rzucające się w oczy urządzenia.

Opracował: Sambor Zarzycki



Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl