Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Renowacja drewna po powodzi z Drewnochronem

Drewno i elementy drewniane stanowią znaczącą część materiałów wykorzystywanych do budowy i wyposażenia każdego domu. Właściwa i szybka renowacja elementów drewnianych pozwoli na uniknięcie zagrożeń i zniszczeń, jakie niesie degradacja materiałów po zejściu wody powodziowej.

Jak należy postępować z drewnem po powodzi?Chemia budowlana - Zniszczone drewno
Zniszczone drewno
Drewno nasiąknięte wodą, która stała przez wiele dni lub nawet tygodni, właściwie nie nadaje się do dalszego użycia. Woda powodziowa niesie nie tylko zabrudzenia w postaci mułów i osadów, ale także nieczystości z kanalizacji, różnego rodzaju substancje chemiczne takie jak nawozy, oleje itp. Dlatego tylko niektóre elementy będą nadawały się do ponownego użycia. W pierwszej kolejności należy zerwać podłogi i boazerie w miejscach gdzie woda stała najdłużej. Tych materiałów raczej nie da się ocalić, gdyż stojąca woda, która wsiąknęła w strukturę drewna spowodowała spęcznienie i zmianę wymiarów liniowych materiału. Materiały należy wynieść na zewnątrz, a po wstępnym osuszeniu spalić.

Chemia budowlana - Zaimpregnowane drewno
Zaimpregnowane drewno
Drewno konstrukcyjne, które było narażone na działanie wody powodziowej należy odsłonić, wyczyścić z osadów i odkazić takimi samymi środkami jakie stosuje się do odkażania ścian. Do odkażania stosuje się środki oparte na związkach chloru np. podchloryn sodu lub tzw."bielinek" oraz środki do odkażania drewna ogólnodostępne na rynku. Chodzi o to, że woda nanosi także nieczystości z kanalizacji w tym bakterie chorobotwórcze, wirusy, grzyby itp. Poza tym w środowisku tak wilgotnym, jak to po zejściu wody, grzyby - w tym najgroźniejszy grzyb domowy, mają idealne warunki do rozwoju (wilgotność podłoża i powietrza). Drewno konstrukcyjne można suszyć, ale proces ten powinien być w miarę powolny. Lepiej jest np. wietrzyć lub osuszać pomieszczenia ciepłym powietrzem, niż stosować suszenia punktowe, czy używać nagrzewnic. Drewno w naturalny sposób odda nadmiar wilgoci, to tylko kwestia czasu. Gdy nie będą już widoczne ślady wilgoci, drewno konstrukcyjne należy zabezpieczyć Impregnatem bezbarwnym marki Drewnochron, tak aby na jego powierzchni nie rozwinęła się korozja biologiczna - w szczególności grzyb domowy i pleśń.

Chemia budowlana - Zniszczone drewno
Zniszczone drewno
Drewno konstrukcyjne lub deski, czy inne elementy drewniane, które były składowane luzem, należy oczyścić pod bieżącą wodą z osadów. Następnie odkazić i suszyć w odpowiednich przykrytych dachem stosach. Stosy powinniśmy układać tak, aby drewno miało swobodny dostęp powietrza, czyli układać min. 30 cm powyżej gruntu i stosować przekładki pomiędzy warstwami - min. 2 cm. Co jakiś czas należy przekładać warstwy, tak aby drewno znajdujące się głębiej mogło oddać więcej wilgoci. Po okresie ok. miesiąca od ułożenia, można drewno zaimpregnować Impregnatem Drewnochron bezbarwnym, celem dalszej ochrony biologicznej. Pamiętajmy, że drewno należy impregnować z każdej strony. Najlepiej dwukrotnie, tak aby mieć pewność, że cała powierzchnia jest właściwie zabezpieczona. Jeżeli woda doszła do stropów, należy wymienić całą zasypkę (np. keramzyt czy żużel) i odsłonić drewno. Następnie oczyścić belki konstrukcyjne, a po kilku dniach zabezpieczyć impregnatem.

Chemia budowlana - Zniszczone drewno
Zniszczone drewno
Meble drewniane należy oczyścić i suszyć w sposób podawany powyżej. Nie należy wynosić mebli z domu, chyba że panuje tam duża wilgotność. Meble wykonane są często z różnych gatunków drewna, które nierównomiernie wysycha. Dlatego po wstępnym okresie suszenia ok. 1 tygodnia, można zabezpieczyć powłokę za pomocą ogólnie dostępnych past woskowych, które wyrównają czas schnięcia różnych gatunków drewna.

Podsumowując, drewno do wyschnięcia potrzebuje przede wszystkim dostępu powietrza. Najlepiej takiego, które stale jest wymieniane przez tzw. "przeciąg". Wszystkie zamoknięte materiały takie jak wykładziny, dywany itp. muszą zostać bezwzględnie ściągnięte z drewnianej posadzki, tak aby umożliwić jej schnięcie. Należy stale obserwować powierzchnię drewna i reagować na wszystkie oznaki ewentualnego skażenia biologicznego. Skażenie takie rozpoczyna się od skażenia sinizną. Pojawiają się szare przebarwienia na powierzchni drewna, po właściwym odkażeniu sinizna powinna jednak zanikać. Nie stanowi ona zagrożenia dla drewna, natomiast zmienia i przebarwia jego powierzchnię. Zawsze w takich przypadkach
Chemia budowlana - Renowacja drewna po powodzi z Drewnochronem
powinniśmy zabezpieczyć drewno impregnatem, który głęboko spenetruje drewno i zabezpieczy przed dalszą degradacją. W celu ujednolicenia barwy, drewno zmienione sinizną możemy pomalować np. lakierobejcą w wybranym kolorze (2-3 warstwy). W ofercie marki Drewnochron znajdziemy:
- rozpuszczalnikową, super wydajną Lakierobejcę Extra zapewniającą drewnu 8-letnią ochronę, czy też lakierobejce wodne:
* hypoalergiczną Lakierobejcę Żelową łatwą w aplikacji (dzięki konsystencji żelu nie kapie)
* Lakierobejcę 2w1 pachnącą lasem podczas malowania

Szybka reakcja i właściwe odseparowanie drewna od czynników niszczących, jest najlepszym sposobem na uniknięcie poważniejszych strat po tak niszczącym żywiole, jakim jest woda.

Porady udzielił Andrzej Sawicki, szef zespołu serwisu i aplikacji Akademii Technik Malarskich.Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl