Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Odnawiamy elewację

Wyższe temperatury sprawiają, że coraz chętniej spędzamy czas na powietrzu. Dopiero teraz możemy zauważyć ślady długiej zimy pozostawione na elewacji naszego domu i ocenić jej stan.

Chemia budowlana - Odnawiamy elewację


Budynek nie musi być ekstrawagancki, by zachwycał. Wystarczy odpowiednia dbałość o szczegóły, jak dobrze dopasowane kolorystycznie rynny czy podbitka dachowa. Tłem dla zadbanej zieleni i ciekawych rozwiązań technicznych jest zawsze elewacja i to ona ostatecznie zadecyduje o estetyce domu.

Mycie od podstaw


Stare powłoki malarskie zwykle przyciągają sporo kurzu. Po zimie można zauważyć dodatkowo zacieki „dodające lat” budynkowi. Jeśli tynk jest w dobrym stanie, a kolor ścian nam odpowiada, najprostszym sposobem na pozbycie się plam i osadów będzie mycie elewacji. Wykorzystanie myjki ciśnieniowej zdecydowanie ułatwi to zadanie. – Podstawowy sprzęt można kupić nawet za 200 zł, jednak wówczas należy liczyć się z tym, że myjka posłuży nam sezon, może dwa. Bardziej profesjonalne zestawy to wydatek powyżej tysiąca zł, jednak gwarancje producentów i długość użytkowania wynagradzają początkowe koszty – mówi Piotr Zinczuk, właściciel firmy budowlanej PZ-BUD. Ci, którzy wolą postawić na fachowe wykonanie, mogą powierzyć zadanie specjalistycznym firmom. Ceny usług są różne w zależności od regionu i czyszczonej powierzchni. Wahają się od 15 do 30 zł/mkw.

Nowy kolor


Zabrudzona elewacja jest świetnym argumentem do zmiany kolorystycznej budynku. Czasem najlepszym rozwiązaniem jest klasyczna biel – pasuje do wszystkich możliwych wariantów barwnych innych elementów domu. – Biel to wbrew obiegowej opinii wymagający kolor – tłumaczy Dariusz Pawlaczyk z firmy Franspol, producenta chemii budowlanej z Konina. – Żeby cieszyła nas długi czas, należy wybrać produkty odporne na warunki atmosferyczne i ścieranie. W innym wypadku już po roku fasada pożółknie i będzie wymagała kolejnych zabiegów – tłumaczy. Jeśli chcemy rozjaśnić ściany, musimy zwrócić szczególną uwagę na poziom krycia produktu. I nie zapominać o zagruntowaniu powierzchni. – Podkład oszczędza farbę, ponieważ chroni przed wsiąkaniem jej w stare podłoże. Wówczas nie trzeba malować kilkukrotnie tego samego miejsca – mówi Dariusz Pawlaczyk z firmy Franspol. – Grunt wyrównuje także chłonność powierzchni oraz je wzmacnia – dodaje. Nowoczesne produkty, jak np. Grunt pod farbę silikonową G-FS czy akrylową G-FA Franspolu, są odporne na wilgoć, grzyby oraz stabilizują warstwy zewnętrzne, co przekłada się na trwałość wykonanych prac. Zabawa kolorem niewielkim kosztem odmieni budynek. Przy radykalnych zmianach, na barwy ciemne, bardzo intensywne, warto wcześniej skorzystać z łatwych w obsłudze programów symulacji malowania. Dzięki nim, po załadowaniu do systemu zdjęcia budynku, bezkosztowo można dobierać, zmieniać i przeglądać nieruchomość w nowej szacie.

Wygładzanie zmarszczek


Więcej zabiegów będą wymagały popękane tynki. Gdy uszkodzenia występują sporadycznie, wystarczy dokonać małych poprawek. Wstępnie należy usunąć wszystkie ruchome elementy powłoki i uzupełnić dziurę tynkiem, identycznym z tym wykorzystanym na ścianie. Po wyrównaniu powierzchni można przystąpić do gruntowania i malowania. Niestety w przypadku dużych ubytków nie ma pewności, że farba zamaskuje łączenia materiału. Wówczas większy sens będzie miała całościowa renowacja, czyli inwestycja w siatkę i nową warstwę tynku. Biorąc pod uwagę zakres działań, tego typu zadania lepiej zostawić specjalistom. Taka renowacja to zdecydowanie większy koszt. Sama praca ekipy budowlanej wyniesie od 25 do 35 zł/mkw. Do tego należy jeszcze doliczyć materiały elewacyjne, dlatego nie warto oszczędzać na jakości wybieranych produktów. Im lepsze rozwiązania, tym dłużej będzie można cieszyć się dobrze zainwestowanymi pieniędzmi.Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl