Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Lekcja malowania drewnianego stolika

Chemia budowlana - Fot. Tikkurila
Fot. Tikkurila

KROK 1: Ważne wybory


Przed przystąpieniem do prac należy dokonać dwóch podstawowych wyborów: który z mebli chcemy poddać kolorystycznej metamorfozie oraz jaki kolor lub kolory chcemy mu nadać. W przypadku emalii Tikkurila Everal Aqua którą można łatwo pomalować drewniane czy też metalowe powierzchnie, do wyboru jest ponad 13 tys. odcieni. Wyczarowanie mebla marzeń jest więc w zasięgu ręki każdego z nas.

Chemia budowlana - Fot. Tikkurila
Fot. Tikkurila

KROK 2: Oczyszczanie


Powierzchnię, która ma być malowana, należy dokładnie oczyścić. Jeśli na meblu są pozostałości innego produktu nawierzchniowego, należy go przeszlifować papierem ściernym, by uzyskać gładką powierzchnię oraz całość odpylić. W każdym przypadku należy usunąć kurz, brud, plamy i luźne elementy.   Można do tego użyć dedykowanego detergentu Tikkurila Maalipesu lub wykorzystać środki posiadane w domu. W razie potrzeby ubytki należy uzupełnić odpowiednią szpachlówką.

Chemia budowlana - Fot. Tikkurila
Fot. Tikkurila

KROK 3: Gruntowanie


Pomalowany mebel zachowa swój nowy wygląd przez długi czas, jeśli kolorowa emalia uzyska odpowiednią przyczepność do podłoża. By było to możliwe, konieczne może być zagruntowanie powierzchni. W przypadku mebli drewnianych sprawdzi się podkład Tikkurila Everal Aqua Primer, na powierzchnie mdf należy z kolei zaaplikować Tikkurila Otex Akva, zaś Tikkurila Rostex Super Akva przy elementach metalowych.

Chemia budowlana - Fot. Tikkurila
Fot. Tikkurila

KROK 4: Malowanie


Przed rozpoczęciem malowania emalię należy dokładnie wymieszać, a następnie nakładać ją wałkiem lub pędzlem, równomiernie rozprowadzając po powierzchni. Po odczekaniu min. 4 godzin należy zaaplikować drugą warstwę. Emalia szybko schnie, ma delikatny zapach i jest bezpieczna dla alergików, co potwierdza rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Po zakończeniu malowania narzędzia należy dokładnie oczyść wodą.

Chemia budowlana - Fot. Tikkurila
Fot. Tikkurila

Krok 5: Radość na lata


Tak pomalowany mebel pozwala cieszyć się oryginalnym designem przez lata. Powierzchnia jest odporna na uszkodzenia i zachowuje piękny i trwały kolor.

Chemia budowlana - Fot. Tikkurila
Fot. Tikkurila
Chemia budowlana - Fot. Tikkurila
Fot. Tikkurila

Korzystając z powyższych porad w ten sam sposób możemy udekorować wiele innych elementów. Wystarczy dać się ponieść dekoratorskiej fantazji. Zestaw kolorowych krzeseł do eklektycznej jadalni, nietypowe w odcieniu drzwi, komoda z szufladami w różnych kolorach czy dekoracyjna rama w kolorze ściany - to tylko kilka przykładów, które mogą zainspirować do zmian we własnych wnętrzach. Nawet taki z pozoru niedekoracyjny przedmiot jak grzejnik można odmienić zmieniając jego kolor. Emalia Tikkurila Everal Aqua nadaje się bowiem także do takich renowacji, gdyż jest odporna na wysokie temperatury. Fanów stylu glamour zaciekawić może z kolei perłowa farba Tikkurila Taika Pearl Paint, która zapewni pomalowanej powierzchni połysk w wielu odcieniach srebra i złota.Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl