Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Jak prawidłowo przykleić płytkę na płytkę

Przy pracach płytkarskich, przychodzi się nam często zmierzyć się z układaniem płytek na podłożach, które mogą stwarzać zaprawom klejącym pogorszone warunki przyczepności. Podłoża takie nazywane są trudnymi lub krytycznymi. Należą do nich między innymi stare, ale dobrze trzymające się płytki ceramiczne

Chemia budowlana - Jak prawidłowo przykleić płytkę na płytkę
Jeśli „opatrzyła się” nam dotychczasowa okładzina z płytek ceramicznych i postanowiliśmy ją zmienić, w wielu przypadkach nowe płytki możemy ułożyć na starych. W ten sposób unika się hałasu, kurzu, brudu i innych uciążliwości związanych z usuwaniem starej okładziny. Skraca się także czas prowadzenia prac, a odnawiane pomieszczenia mogą być szybciej użytkowane. Jednak, aby można było zastosować klejenie „płytka na płytkę”, muszą być spełnione dwa podstawowe warunki. Pierwszy z nich dotyczy stabilności i wytrzymałości dotychczasowej okładziny, a drugi – rodzaju zaprawy klejącej użytej do mocowania nowych płytek i jej aplikacji.

Jest rzeczą zrozumiałą, że aby stare płytki mogły stanowić podłoże do wykonania nowej okładziny, same muszą dobrze przylegać do powierzchni ściany czy podkładu podłogowego. Jeśli w wyniku sprawdzenia przyczepności starej okładziny – np. metodą ostukiwania (głuchy odgłos)– okaże się, że pojedyncze płytki nie są związane z podłożem, należy je usunąć, a puste miejsca wypełnić zaprawą wyrównawnującą (POZBUD 427).

Z uwagi na praktycznie nienasiąkliwą i gładką powierzchnię płytek ceramicznych, układając na nich nowe płytki musimy użyć odpowiedniej zaprawy klejącej i zastosować właściwy sposób wykonawstwa. Zalecanymi do klejenia „płytka na płytkę” są zaprawy o zwiększonej elastyczności i dużej przyczepności do podłoża najlepiej klasy C2 takie np. jak ELASTI MULTI Specjal 104 lub KAMLEP Plus 108 firmy KREISEL. Ponadto bardzo dobrym rozwiązaniem jest użycie specjalistycznych klejów dyspersyjnych MULTILEP-F 109 lub KLEJU 111 firmy KREISEL. Są to wyroby gotowe do stosowania i do jego przygotowania nie trzeba używać urządzeń mieszających, tak jak ma to miejsce w przypadku suchych zapraw, dlatego praca nim nie wymaga dużych nakładów sił. Klej 111 produkowany jest na bazie żywicy syntetycznej z wypełniaczami mineralnymi oraz domieszkami poprawiającymi właściwości użytkowe. Posiada on bardzo wysoką przyczepność do wszelkich materiałów tradycyjnych (tynki cementowo-wapienne, gipsowe, jastrychy) jak i trudnych (oprócz starych okładzin ceramicznych są to płyty drewnopochodne: wiórowe i OSB, lamperie z farb olejnych, ogrzewanie podłogowe itp.). Jest wysoce elastyczny przez co nie pęka pod wpływem odkształceń. Klasa i typ kleju wg normu PN-EN 12004 to D2E, a więc klej o podwyższonych parametrach przyczepności! Warto podkreślić, że są to kleje białe, a więc nie powoduje przebarwień kamienia naturalnego.

Przed układaniem płytek, powierzchnię starej okładziny należy starannie oczyścić z tłuszczów, osadów, kurzu i innych zanieczyszczeń. Następnie, metodą szpachlowania przy użyciu zarobionej wodą zaprawy klejącej, na powierzchni starej okładziny należy wykonać cienką warstwę kontaktową lub też wykonać taką warstwę specjalnym środkiem gruntującym zawierającym kruszywo kwarcowe np. GRUNTOBET 310. Po wyschnięciu warstwy kontaktowej, tj. po ok. 12 godzinach, można przystąpić do układania płytek. Warstwa kontaktowa jest konieczna ze względu na łatwiejszą pracę klejem, brak warstwy kontaktowej powoduje, że nakładany klej roluje się na śliskiej powierzchni płytek. Warstwę kontaktową można wykonać z zaprawy izolacyjnej, dzięki czemu dodatkowo uszczelniamy remontowane pomieszczenia. Zaleca się taki układ płytek, aby spoiny w starej i nowej okładzinie nie pokrywały się. Pamiętać należy też o tym, że płytki bardzo duże, większe niż 30x30 cm, wszystkie płytki układane na zewnątrz oraz w miejscach trwale wilgotnych, a także na podłogach intensywnie eksploatowanych, powinny być przyklejane tak, aby zaprawa przylegała do całej powierzchni płytki. W celu spełnienia tych warunków, zaprawę klejącą należy nanosić także na całą powierzchnię odwrotnej strony płytki, cienką warstwą o równej grubości, pokrywającą wszystkie wyprofilowania.

Bartosz Polczyk
Product Manager
KREISEL Technika Budowlana Sp. z o.o.



Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl